nedelja, 30. september 2018

Moja kraljica med poticami

Ljudje smo po svoje čudni… Sploh v najstniških letih skušamo zavreči vse, kar nekaj pomeni našim staršem ali pa diši po tradiciji…  Vzemimo za primer prehrano. Zanimamo se za tuje jedi, kar sicer ni ni nič narobe, saj s tem, tudi skozi želodec, širimo našo razgledanost. Izgubljamo pa, ko v naprej  zavračamo tisto tipično naše, na kar bi v resnici lahko bili ponosni…
Prevečkrat se navdušujemo nad vsem, kar je tuje, a se nato “lovimo” v za nas zapletenih opisih postopkov, še bolj smo v zagati, ko med sestavinami najdemo nekaj , kar zastonj iščemo na naših, sicer preobloženih policah trgovin, kvečjemu vse potrebno lahko “naberemo” v velikih trgovskih središčih…
Ena izmed tipično naših jedi je potica. Najbolj znana je zagotovo tista tanko razvaljana, kot bi jo narisal enakomerno zvita, orehova potica, ki v preteklosti na ohcetih, “rešitvah”, kot so v naših krajih rekli godovanju,  “likofih”, “furožih”, pa tudi sedminah ni smela manjkati… Pogosto so jo spekli v okroglem modelu z luknjo v sredini. Taki potici so rekli šarkelj.
A naše babice in mame so potico naredile bolj mamljivo tako, da so včasih orehov nadev  zamenjale s skutnim nadevom in mu včasih dodale pehtran ali poprovo meto z lastnega vrta. Nekateri še danes obožujejo ocvirkovko,  za nekoga drugega je zakon potratna ali zidana potica. Zame je kraljica potic penasto rahla, še malo mlačna potica z nadevom iz pregrete smetane... In njena priprava ni nobena umetnost. Razvaljano kvašeno testo namažemo s pregreto smetano, potresemo s sladkorjem, vanilijevim sladkorjem, cimetom in drobtinami. Le te  popivnajo maščobo, ki ob peki izteka iz smetanovega nadeva, in tako preprečijo, da bi se super vzhajana potica sesedla. Pred časom mi je gospa, ki peko kvašenih izdelkov obvlada, in svoje znanje ter izkušnje deli naprej na tečajih, dejala, da drobtine zamenja z otroško hrano vanilolino, ter tako vanilijev sladkor izpusti… Vsaka gospodinja ima svoje male skrivnosti.
Potica s pregreto smetano
Priznam, da se moja smetanova potica občasno še malo sesede in po videzu ne bi dobila nagrade na Dobrotah slovenskih kmetij, a vaja dela mojstra… Je pa res, da se ob njeni peki iz pečice širi tako omamen vonj in se sline  začno kar  nabirati, ko ta  mešanica žlahtnosti pregrete smetane z dodatkom cimeta doseže nos… Tako potice zmanjka preden se sploh dodobra ohladi.
Za mnoge, sploh v mestih, je pregreta smetana nekaj, kar ne samo, da ne uporabljajo, ampak niti ne poznajo tega okusa… Pregreta smetana je narejena iz smetane, ki se nabere na površini mleka. Kmečke gospodinje so ga že dan prej nalile v posodo v kateri bodo mleko pregrevale (v preteklosti so bile to najpogosteje nizke lončene posode, ki so jim rekli latvice), da se je nato na hladnem smetana nabrala na vrhu. Mleko se nato pregreva v pečici ali, danes redkeje, v krušni peči. Smetana se je zapekla v tako skorjico, ki so jo večkrat med pregrevanjem rahlo potisnile v mleko, da se ni zažgala. Postopek je kar zamuden, zato se ga tudi zaradi evrov, ki iz naših denarnic še prehitro kopnijo, ni za lotiti v električni pečici, če je na razpolago štedilnik na drva.
Potica
Ni pa pregreta smetana uporabna samo za v potico. Če jo dodamo med jabolčni nadev v zavitku, mu prav tako pričara tisti tipičen okus, je kot bi ga “požlahtila”… Naša babica jo, sicer redko, uporabi še v eni jedi, ki gre počasi v pozabo in ji reče štruklji na “župi”. Testo za štruklje v pasovih “pokupčka”  s pregreto smetano in potrese s cimetom ter zvije v take tanke  zvitke. Med opaznimi kupčki pretisne s lesenim ročajem in tako dobi male blazinice, ki jih skuha v slanem kropu. V to “župo” v kateri se štruklji kuhajo, doda le še nekaj mleka ali sladke smetane in pot do krožnika ni več dolga.
Da ni zdrava, ker je mastna? Vem. A zagotovo manj škodljiva od stotin e-jev, ki se skrivajo praktično v vsem, kar vtaknemo v naše nakupovalne vrečke… Sploh pa v hišo vnese vonj domačnosti in bolj tekne tudi zato, ker je narejena doma, res zgolj z amaterskim znanjem, a z ljubeznijo… Dober tek! 

četrtek, 27. september 2018

Nešteti obrazi...

V jesenskem jutru je na ulicah mesta vrvež. Mladi med živahnim klepetom na prehodu čakajo na zeleno luč ... Zaposleni hitijo in lovijo zadnje minute. A najrajši opazujem te, ki gredo v nasprotno smer ... Pravzaprav so edini, ki jih vidim v obraz in redki, ki ne umaknejo pogleda ... Po večini so to umirjeni in zamišljeni obrazi, ki ne hitijo. Ker jim ni več treba ali ne zmorejo. Večkrat se zalotim z mislijo, da so bili pred tridesetimi leti (ali manj) kot danes jaz ...
Skoraj dnevno srečujem mladega, moči polnega fanta, ki mu je klopca dom ...
Kdo so vsi ti?
Zakaj na nekaterih obrazih milina, drugje pa trde poteze?
In zakaj je on na ulici?
Pa še eden, prav tako mlad... Berači zase, ali ker mora?
So tetovaže na mladih telesih in divje roza lasje res moda ali krik po opaženosti?
Kdo od teh, ki jih srečam, nima nikogar? Kdo ne vidi smisla?
Je kdo res lačen kruha? Ali bolj bližine in ušes, ki bi jih slišala?

Nič od tega ne vem.
In razmišljam o sočutju. O solidarnosti. O solidarnosti brez sočutja. In obratno ... Če je slednje sploh možno.
Je solidarnost zgolj prepoznavati potrebe in jih z "dajanjem" reševati?
Tudi lahko.
Dokler verjamemo, da je osnovni "rezultat" solidarnosti pač "paket" in "cash"... In v trenutku, ko mati "nima nič za v pisker", zagotovo je. Pa vendar, če se spomnimo tistega pregovora, je nekoga hraniti z ribo, ko bi si jih lahko lovil sam, res solidarnost? Ali kdaj "potenciranje hibe" in podpiranje lenobe? In mogoče kdaj način, da se na hitro "rešim-o" nekoga, ki je preobjeden osamljenosti in tišine??
Je za solidarnost v hitrem sodobnem tempu, kjer kot da štejeta le uspeh in denar, sploh še prostor?
Ali pa to prelagamo na organizacije, ki jim je le to v temeljnem poslanstvu?
Bojim se dneva, ko bo čisto realen odgovor "ne"...
Družbe, kjer si "koristen" le dokler si "uporaben", me je res strah... (In od nekod se mi je prikrade beseda evtanazija ... Ja, če oz. ko uzakoniš zlo, zločin pred zakonom ni več zločin ...)

Med ljudmi se vsake toliko časa pojavijo zgodbe, da kdo pomoč neupravičeno prejema.
Verjamem, da se najde kdo, ki zna pretentati sistem. S predpogojem, da je utišal lastno vest.
A posamezni primeri, ko se zdi, da "lačne vrane sito hranijo" niso in ne smejo biti izgovor.
Pri sočutnem "odkrivanju" teh, ki bi našo solidarnost krvavo potrebovali, a stisko skrivajo, so medosebni in medsosedski odnosi dosti bolj verodostojni od statistik in procentov.
Prositi ni lahko, a nikakor ni nečastno ...
Nečastno je krasti. To slednjo besedo se zdaj večkrat "zamaskira" v "biti iznajdljiv". Kar ni in ne more biti vrlina, če zate nekdo drug toči znoj in zateguje pas ...
Foto:Manica Slapšak

Pa še en zelo pomemben obraz mora imeti solidarnost ...
Že res, da "riba", pripravljena na katerikoli način, lačnega nahrani. A vendar ni niti približno vseeno kako jo drugemu "postavimo na mizo". Zato solidarnost brez sočutja kaj hitro lahko postane kot bi metali hrano psom. Pa čeprav bi bil "na krožniku" kaviar ...
Tu se izgublja temeljno. Človečnost. Tu, čeprav v iluziji norega tempa, da nimamo časa, ker jih "na krožnik" čaka še vrsta, kaj hitro postanemo kot roboti. In še to slabo sprogramirani.


Vse to se, ob letošnji temi Socialnega tedna, plete po mojih mislih.
Vem, da ne odkrivam tople vode. V Mt 25,35-40  je že vse kristalno jasno. Tudi nam bo. Enkrat. Do takrat pa...smo skupaj na Poti... Bodimo si v blagoslov! Včasih je treba tako malo, včasih je dovolj že nasmeh...
Kako pa solidarnost vidiš, živiš Ti?

P.s.:in potem, par ur za zapisanim ugotovim, da se naveden evangeljski odlomek bere ravno danes.. 😇

ponedeljek, 24. september 2018

Dokler je še čas...

Povej, dokler je še čas...
Objemi, dokler je še čas...
Zazri se v oči, dokler je še čas...
Poslušaj, pokliči, obišči, odpusti in prosi odpuščanja.....dokler je še čas...

Predvsem pa ljubi, ljubi.., dokler ni prepozno...
Seznam brez konca...

Daj vse to zdaj, danes... Živi na polno, predvsem za druge... Jutri ni nujno, da bo še prilika.
Upaj si, ne oziraj se na druge, ampak živi trenutek kot da je zadnji...
Ker potem, potem, ko bo med nami brezno, ki se mu pravi smrt, ne bo več tako preprosto kot zdaj, ko si delimo prostor in čas..


sobota, 15. september 2018

Ko nekomu ne moreš reči ne....

Zadnje čase seme zapisa redno postaja nekaj, kar se ne rodi v trenutku, ampak se v misli prikrade večkrat. Kot bi me nekaj gnalo, da razmišljam o nečem, me spominjalo, ali pa opominjalo...
In v preteklih dneh sem se tolikokrat ustavljala ob tistem, ko nekomu ne moreš reči ne... Ko enostavno ni mogoče reči ne, pa četudi bi to pomenilo, da se odrečeš svojemu izdelanem planu, spancu... Ker kot da je v nasprotju s Tvojim bistvom.
Sami mi je tako lepo, ko čutim da nekdo nekaj naredi meni na ljubo, spremeni svoj načrt, da mi ustreže... Tak podarjen čas je dvojno podarjen, saj nosi v sebi seme odpovedi nečemu, kar je drugemu ali ljubo ali pa bi je bil ta čas odtrgan od nečesa, kar bi pač moral. Pa bo zaradi mene to drugo počakalo...
Od kod se vzamejo ti, ki "spadajo v to kategorijo"?
Velikokrat take vezi vzklijejo iz "nič", saj ne temeljijo ne na sorodstvu po krvi, ne na nekih iz otroštva negovanih vezeh. Pa vendar ob takih ljudeh čutiš, vsaj jaz, neko dimenzijo brez imena. Mogoče kdo temu reče sorodne duše. Ne vem. Jaz jih čutim kot iskrene prijatelje.
In slutim nekaj, kar me presega. Ni nujno, da bi morala razumeti. Le hvaležna sem. In vesela, da take ljudi ob sebi imam.
Ne verjamem v naključja, verjamem pa, da je Nekdo to želel...
Zakaj? Mogoče, da smo si v oporo, navdih in radost na naših življenjskih "caminih"?
Ne vem.
On ve.
Vi, dragi moji (verjamem, da sami čutite in veste kdo ste), pa hvala, da ste. 😊

nedelja, 9. september 2018

 Pred časom mi je starejši gospod razlagal, da če se zavedam, da imamo v hiši bombo, ker imamo centralno ogrevanje narejeno na zaprt sistem in da je raztezna posoda kot bomba...
Ne spoznam se...

  Bolj me skrbi "bomba" znotraj mene, znotraj vsakega od nas...
Notranjost, srce, veliko prenese, se širi, tolerira, zadržuje stvari v sebi neizrečene, a do nekod gre...
Nežen šepet srca se spreminja v opominjanje..., nato se stopnjuje v tiščanje v prsih in ko je človek sam, si včasih, ko je iskren s seboj, dovoli odpreti ventile... in solze tečejo, ko srce šepeta...
Vse mi je jasno, da nobena solza, nobena, še tako drobna žrtvica, ni zaman...
Še bolj jasno mi je, da človek, ki mu je vse servirano, ki si ničesar ne želi,
po ničemer ne hrepeni in ne pozna ne srčne bolečine, ne odpovedi,
ne more ceniti vsega, kar ima, niti tega ne jemlje kot dar, ampak kot pravico,
še manj pa zmore začutiti nekoga, ki mu ni tako gladko postlano in ga vsakdan močno preiskuša...

  Jurij Bizjak je nekoč povedal:
"Človek ima tri pogone: razum, voljo in vest. 
Vsak osnovni pogon pa ima še svoj podaljšek: 
razum podaljšuje vera,  
voljo podaljšuje upanje, 
vest podaljšuje ljubezen.
Vse tri pogone pa plemenitijo tudi darovi Svetega Duha: 
razum plemenitita modrost in razumnost, 
voljo plemenitita svét in moč, 
PA190269a.jpgvest plemenitita spoznanje in strah."

Če vsi pogoni koristijo svoje podaljške in jih redno "servisira" On, ki veje, kjer hoče, ni nevarnosti za katastrofo...
Če vsi pogoni delujejo v okviru toleranc Graditelja, lahko sledi kvečjemu eksplozija ljubezni, miru, brezpogojnosti, Raj torej...

In o vsem tem razmišljam zdaj, ko moje dete praznuje...
Ni mi več samoumevno, da jo razumem, še manj, da me spusti blizu... In zato so trenutki, ko se harmonija čuti, sladka radost...ostalo pa...šola ponižnosti, ki upam, da mine, a v pozabo ne sme. In to zato, da ne bom kdaj, čez leta, prepametna do teh, ki bodo v podobnih zagatah kot sem, kot mati, danes jaz...
Lahk'je bit' pamet'n...če oz dokler imaš polno glavo teorije, do prakse pa še nisi... 😉 Ker misliš, da ti pa veš, da pri tebi bo pa vse gladko šlo...

sreda, 5. september 2018

Najtežje se je smejati sam.

Ves teden se mi že pojavlja v naslovu navedena misel...
Kar na lepem, ne vem od kod, se je vzela, ko sem s hriba, ki mi je geografsko sicer blizu, a hkrati kot da tako daleč, saj si ne znam več vzeti časa, da bi mi vzponi postali rutina, zrla nekam daleč...
Notranje vesela. Mirna. In srečna. Pa še ni zgodilo nič drugega kot to, da sta si tisto dobro urico sprehoda bili dve duši blizu. Brez težkih in globokih debat.
In ko se oziram nazaj, je bil ta trenutek eden izmed redkih, ko na to Brdo nisem "bežala", ker me je življenje dušilo... Hodit namreč grem, ko se tistega za "izdihati" nabere preko znosne mere. Tisti tih in samoten gozd mi je kot terapija. Kot bi jemal ostrino, rušil strahove, ter tolažil in brisal solze...
A nikoli, res nikoli, ne grem hodit SAMA, ker bi se želela "izsmejati" na samotnih poteh. Tja grem jokat, iskat odgovore, molit in se kregat z Bogom..., čeprav bi vse to bilo laže na rami nekoga. A v življenju je pač tako, da kdaj pravih ušes ni blizu.
A smejati se, iz srca, sama?
To nikakor ne gre. Bilo bi norost. Rabim drugega. Iz leta v leto bolj. Pa čeprav sem rada sama s seboj...
Rabim nekoga, ki me sliši, sprejema...
Nekoga, ki me gleda v oči in hkrati vpraša kako sem.
Nekoga, ki mi nastavi ogledalo.
Nekoga, ki je vesel, da sem.
Nekoga, ki rabi mene.
In imam jih.
Prijatelje. Malo po številu, a prave. 😊❤️😇

Na pol poti do zlate ...

Včasih si mi zdi, da se moči uma niti približno ne zavedamo. Nisi to kar ješ, ampak to, kar misliš si. Moč misli je skorajda brezmejna. Včas...